marzec 2009

 

DSC_0070
DSC_0070
Stojąc na zimnym piasku sobieszewskiej plaży pomyślałam, że niekoniecznie trzeba wejść w posiadanie drogiego biletu lotniczego na drugi koniec świata, żeby na chwilę oderwać się od rzeczywistości i znaleźć się gdzieś na uboczu. Z dala od codziennych kłopotów, w towarzystwie jedynie słońca i wiatru. Takie miejsce znalazłam całkiem niedaleko.

Wyspa Sobieszewska pod względem wielkości jest trzecią największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku. Jednocześnie jest jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku ingerencji człowieka. To nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum o ok. 15 km. Już sam dojazd stanowi nie lada atrakcję. Przeprawa przez most pontonowy, z prędkością nieprzekraczającą 15 km/h, wprowadza w spokojną atmosferę wyspy.

Urocze, nieznane miejsce, zaskakujące ciszą, pięknem naturalnych krajobrazów jest niezwykłym rajem dla fotografów, którzy w niezliczonym towarzystwie lokalnego ptactwa mogą oddać się bezkrwawym łowom okiem aparatu. Spacerując brzegiem morza dotarłam do Ptasiego raju na Górkach Wschodnich. Piaszczyste, niemal białe wydmy, z lekka przykryte falującymi trawami w poświacie zachodzącego słońca przybrały kolor ciepłej kawy z mlekiem. Nieliczni turyści zaczęli ginąć w cieniu przybrzeżnego lasu.

Nadchodził wieczór…

Historia – oparciu o dane miejscowego muzeum

Historia powstania Wyspy Spichrzów jest związana z Wisłą i procesami zachodzącymi w jej delcie. Do 1840 roku główne ujście rzeki znajdowało się w Gdańsku. Jednak w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 nastąpiła katastrofa. Potężny zator lodowy spowodował zablokowanie odpływu wód wiślanych, które wezbrawszy do niespotykanych rozmiarów runęły w kierunku Bałtyku, przerywając Mierzeję Wiślaną w okolicach Górek Wschodnich. W ten sposób powstała bardzo trafnie nazwana przez Wincentego Pola – Wisła Śmiała. W wyniku katastrofy powstał również półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej.

Swój ostateczny kształt Wyspa uzyskała po 1895 roku, kiedy w celu rozwiązania problemu powodzi na Żuławach, na przedłużeniu Leniwki przekopano kanał o długości 7,1 km, nazwany Przekopem Wisły. W ten sposób Wisła otrzymała nowe, główne ujście, natomiast zachodnia część półwyspu stała się wyspą, nazwaną później Sobieszewską. Od północy oblewają ją wody Zatoki Gdańskiej, od południa wody Martwej Wisły, od wschodu Wisła Przekop, a od zachodu Wisła Śmiałej. Wyspa ma powierzchnię 35 km kw. i zamieszkuje ją 3,5 tys. mieszkańców.